تولید علوفه ارزان برای دام با گیاه خارشتر

تولید علوفه ارزان برای دام با گیاه خارشتر

با توجه به افزایش هزینه و کمبود علوفه تو ایران و با توجه به اینکه بخش زیادی از مناطق شرقی و مرکزی ایران خاک خشک و شور دارن، و بارش تو این مناطق بسیار کم هست، منابع خوراکی بومی که میشه تو خاک ی فقیر خشک و بعضا شور کاشت و  برای تغذیه ی دام از اون ها استفاده کرد رو  باید شناسایی و از اونها استفاده کرد. 

خارشتر یکی از این گیاهان مقاوم به شوری و با نیاز آبی بسیار کمه که تو مناطق کویری و بیابونی به راحتی رشد می کنه . این گیاه دارای ارزش غذایی بسیار بالایه میزان پروتئین، چربی، فیبر و خاکستر بسیار بالایی داره تو جدول زیر می تونید ببینید که می تونه منبغ غذایی بسیار خوبی برای دام باشه: 

 

 

 

پروتئینچربی خامفیبر خامخاکستر خام
٧.٨ ٢.٩٢٨.٨٩.٩

 

جالبه بدونید که این گیاه زمان گلدهی پروتئین بالاتری حدود ١٢.۵٢ درصد داره برای همین اگه به عنوان علوفه استفاده بشه  بهتره اواخر مرحله ی گلدهی برداشت بشه. علوفه ی خشک خارشتر در جیره زمستانی دام مورد استفاده قرار می گیره و  نسبت به شکل سیلو، مدت طولانی تری ماندگاری داره. 

فیلم زیر مزارع نمونه ی خارشتر و مزایایی پرورش  اون رو تو شاهرود نشون میده.پیشنهاد می کنم حتما ببینید:

 

 

طبق پژوهشی که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی صورت گرفته مصرف خارشتر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تره به طوری که اگه ۴۰ درصد جیره میش تو فصل زمستون از خارشتر باشه هزینه ی خوراک ۵۰ درصد کاهش پیدا می کنه که مبلغ قابل توجهیه!

 

تاريخ: ۱۳۹۹/۱/۱۷