مقالات
123  بعدي  >>
 نصب و راه اندازی تهویه ای مناسب برای مرغ های گوشتی
جوجه های گوشتی وقتی وارد سالن مرغداری می گردند نیاز به جایی دارند که هوای تازه در آن جریان داشته باشد تا در آنجا به خوبی تغذیه کنند و بچرخند. به اعتقاد Glenn Bushell مدیر خدمات فنی Aviagen انگلیس، نصب و راه اندازی یک سیستم تهویۀ مناسب که اکسیژن کافی در اختیار جوجه ها بگذارد بسیار اهمیت دارد.
۱۴۰۰/۱/۲۱ :تاريخ

 استفاده از کولرهای آبی در فارم بوقلمون
۱۳۹۹/۱۱/۲۷ :تاريخ

 روغن پونۀ کوهی به حفظ یکدستی گلۀ پولت ها کمک می کند
بر طبق تحقیقات به عمل آمده در دانشگاه کارولینای شمالی امریکا که به درخواست تولید کنندۀ بزرگ مکمل خوراک Anpario انجام شد، گنجاندن روغن پونۀ کوهی (Oregano) به پولت ها در دورۀ پرورش می تواند به حفظ یکدست شدن گلۀ طیور، تولید مثل سالم ، و بازدهی خوب خوراک کمک کند.
۱۳۹۹/۶/۱۵ :تاريخ

 طراحی جیره های اقتصادی، کم پروتین و پر بازده طیور برمبنای مکمل سازی جیره با افزودن اسید های امینه ال والین و ال ارژنین
امروزه به دلیل مسایل صرفه های اقتصادی و زیست محیطی، تمایل بسیار زیادی برای کاهش پروتئین جیره طیور وجود دارد. حداقل نگاه داشتن پروتئین جیره می تواند باعث کاهش دفع نیتروژن اضافی شده و از دید اقتصادی که پروتئین جزء بسیار هزینه بر جیره است می تواند باعث کاهش هزینه های تولید گردد (2). مطالعات نشان می دهد به طور میانگین به ازای هر یک درصد کاهش در میزان پروتئین جیره، میزان نیتزوژن دفعی 7 درصد کاهش پیدا می کند بنابراین با کاهش هوشمند و مهندسی شده 5/2 درصد از پروتئین خام میتوان 21 درصد دفع نیتروژن را کاهش داد (2، 4، 6).
۱۳۹۹/۴/۱۴ :تاريخ

 مزایای افزودن سویاتاید در خوراک طیور
کنجاله سویا منبع غنی از پروتئین اسیدهای آمینه در خوراک طیور محسوب می شود. حدود 70 درصد از کل سویای تولیدی در ایالات متحده و بیش از 75 درصد از کل سویای تولیدی در جهان به بخش پرورش دام و طیور اختصاص می یابد. عمده مصرف کننده کنجاله سویا را میتوان بخش مرغداری ها و تولید کنندگان محصولات طیور عنوان کرد. از آنجایی که کنجاله سویا به عنوان منبع غنی از پروتئین در صنعت مرغداری و دامپروری در سطح جهانی شناخته شده پس آگاهی از تحقیقات انجام شده یکی از موارد حائز اهمیت در این صنعت است. در این میان، تحقیقات زیادی در مورد کنجاله ی سویا و یافتن روشها و یا فرآوری هایی که بتواند این محصول محبوب و پرکاربرد را به ماده ای خوراکی با ارزش تغذیه ای بالاتری تبدیل نماید صورت پذیرفته است (1.2.3.6
۱۳۹۹/۱/۱۷ :تاريخ

 تغذیۀ جوجه با خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی
به منظور تقویت جوجه ها، بهتر است خوراک پیش دانی را برای آنها تهیه کرد که حاوی تمام 38 مادۀ مغذی مورد نیاز روزانۀ آنها باشد. اینکه شما بخواهید خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی را برای جوجه هایتان تهیه کنید به این بستگی دارد که جوجه های تازه متولد واکسن کوکسیدیوز دریافت کرده اند یا خیر. به هنگام انتخاب یک خوراک پیش دان به دنبال خوراکی باشید که کامل باشد. به عنوان مثال فرمولاسیون خوراک پیش دان کامل Purina Flock Strong Feeding Program به نحویست که تمامی مواد مغذی مورد نیاز را در یک مجموعه داراست. به منظور تقویت رشد اولیۀ جوجه ها به دنبال خوراک پیش دان با 18 درصد پروتئین باشید؛ همچنین به منظور حفظ سلامت جوجه ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مثل پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها را داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۷ :تاريخ

 دوز بالای فیتاز می تواند تأثیرات ناشی از کاهش اسیدهای آمینه در مرغ های گوشتی را نیز خنثی کند
در تحقیقاتی جدید و مشترک از دانشگاه A & M تگزاس و AB Vista، محققین دریافته اند که دوز بالای فیتاز که به منظور رفع فقدان فیتات لازم استفاده می شود، به برطرف کردن کم و کاستی های اسیدهای آمینه در بدن مرغ های گوشتی نیز کمک می کند.
۱۳۹۸/۱۰/۹ :تاريخ

  تغییرات مواد غذایی به منظور بهبود پر و بال مرغ های مادر گوشتی
مدت های مدیدی است که مورد توجه بوده است. موضوع پوشش پر و بال طیور و مشکلات مربوط به آن می تواند شامل موضوعاتی از قبیل کیفیت بد پر، پرکنی طیور، و یا ترکیبی از هر دوی این موضوعات باشد. پوشش پر ضعیف ممکن است منجر به کاهش جفت گیری گردد (چرا که بدن مرغ وقتی خالی از پوشش پر باشد توسط خروس خراشیده می گردد). از سوی دیگر، تحمل سرما در این طیور به دلیل کم بودن پوشش پر بدن کاهش می یابد بنابراین چنانچه در طول ماههای زمستان، پوشش پر بدن اندک باشد و همچنین وعده های غذایی افزایش نیابد کاهش بازدهی مشاهده می شود.
۱۳۹۸/۴/۲۳ :تاريخ

 چگونه از گلۀ طیور خود استفادۀ بهینه ببریم
بر روی مدیریت خوب تأکید دارد. مدیریت خوب، یک فرایند مداوم است. مسلماً هرکس می خواهد که بیشترین استفادۀ ممکن را از گلۀ خود ببرد اما شرایط با توجه به مکان متفاوت است. در صنعت مرغ تخمگذار، روال رو به رشد پرورش مرغ در فضای آزاد و بدون قفس نیز به چالش های دیگر افزوده شده است. مطمئناً افرادی که خواستار پیشرفت هستند، بایستی با مدیریت روز خود را وفق دهند.
۱۳۹۸/۳/۱۳ :تاريخ

 6 ماده مکمل انرژی زا برای خوراک دهی به طیور
ذرت و گندم، منابع اصلی انرژی در سرتاسر دنیا هستند اما سودآوری چندان بالایی ندارند. همه می دانند که جوجه ها، همه چیز را می خورند و به همین دلیل هر مرغداری، خوراک دهی خاص خود را دارد تا بتواند از گوشت و تخم مرغ جوجه ها، استفاده بکند. گاهی از ته مانده های آشپزخانه نیز برای خوراک دهی به آنها استفاده می شود؛ اما مرغ های گوشتی امروزی، نمی توانند با مصرف باقی مانده های مواد آشپزخانه، به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خودشان برسند و رشد کنند. البته مواد خوراکی جایگزین زیادی وجود دارند؛ اما برای آن که استفاده صحیحی از آن ها بشود، به دانش خاصی نیاز است و این جایگزین ها، می توانند میزان هزینه ها را برای صنعت مرغداری، کاهش دهند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ :تاريخ

 تغذیه جوجه شترمرغ ها
تغذیه نقش مهمی در تولید گوشت و سایر محصولات مربوط به شترمرغ ایفا می کند چرا که مخارج غذای جوجه ها از روزهای آغازین تا سن کشتار، بزرگترین هزینه (حدود %80 کل هزینه ها) را تشکیل می دهد. غذای طبیعی شترمرغ عمدتاً متشکل از علوفه جات سبز، میوه جات خانواده توت ها، دانه جات، گیاهان تازه و آبدار و حشرات کوچک می باشد. شترمرغ ها در طول 120 روز اول زندگی از تبدیل غذایی خوب و کارآمدی برخوردار هستند. پس از گذشت 330 روز بدن آنها از لحاظ تبدیل غذایی ناکارآمد شده و افت پیدا خواهد کرد. بنابراین لازم است تا وقتی جوجه ها این دوره را سپری نکرده اند به نحو بهینه تغذیه شوند تا بتوانند در اسرع وقت به وزن ایده آل کشتار 90 الی 100 کیلوگرم دست یابند. جوجه ها در حیات وحش نحوه خوردن غذا و آشامیدن آب را با تقلید از رفتار والدین خود یاد می گیرند. در سیستم تولید صنعتی نیز می توان به اصطلاح از یک “مادر جایگزین” و یا جوجه بزرگتر جهت آموزش نحوه غذا خوردن و آشامیدن آب به جوجه های کوچک استفاده نمود. جوجه های شترمرغ در 10 الی 14 روز اول زندگی جهت تآمین بخش بزرگی از مواد مغذی مورد نیاز خود وابسته به محتوای کیسه زرده بوده
۱۳۹۷/۱۱/۲۵ :تاريخ

 ال والین و ال ارژنین خدمتی دیگر به جامعه ی مرغداران
امروزه، گوشت مرغ و تخم مرغ به دلایلی چون تامین پروتئین، قیمت مناسب و ارزان درمقایسه با گوشت قرمز و همچنین میزان پایین کلسترول درمیان سبد غذایی مصرف کنندگان به ویژه سفره ی ایرانیان ازجایگاه خاصی برخوردار است. به گونه ای که افزایش و یا نوسانات قیمت مرغ و تخم مرغ ان را به کالایی استراتژیک برای دولت ها تبدیل کرده است. ازانجاییکه تامین پروتئین در خوراک طیور از حساسیت و اهمیت زیادی دارد، مطالعات و بررسی های متعددی در سالیان اخیر در دنیا برروی نحوه ی تامین ان در جیره ی مرغان پرورشی صورت گرفته است. بدن حیوانات همانند گیاهان، پروتئین هایی متشکل از بیست و دو اسیدامینه ی مختلف می سازند، لیکن برخلاف گیاهان، حیوانات قادر به ساخت همه ی اسیدهای امینه نمی باشند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ :تاريخ

  5 سوال رایج در مورد پروبیوتیک ها برای طیور
پروبیوتیک ها به عنوان میکرو ارگانیسم های زنده ای تعریف می شوند که وقتی تعداد آن ها مناسب و به اندازه باشد، می توانند برای حیوان میزبان مزایای سلامتی ویژه ای داشته باشند. یک شرکت آمریکایی 5 سوال رایج در مورد خوراک دهی به طیور با پروبیوتیک ها را مطرح کرده است. ژولین اولسون (Julian Olson) مدیر خدمات فنی شرکت Milk Products اظهار داشت: «مکمل های پروبیوتیک برای کمک به ایجاد باکتری های مفید در دستگاه گوارش تولید شده اند. پروبیوتیک دادن می تواند به بهبود دستگاه ایمنی حیوان کمک کند و باعث بهبود سلامت و رفاه گله شود.»
۱۳۹۷/۶/۲۰ :تاريخ

  غذا دادن یا ندادن؟ اهمیت زود خوراک دادن به جوجه ها
غذا دادن یا ندادن؟ اهمیت زود خوراک دادن به جوجه ها
۱۳۹۷/۵/۹ :تاريخ

  6 ماده مکمل انرژی زا برای خوراک دهی به طیور
6 ماده مکمل انرژی زا برای خوراک دهی به طیور
۱۳۹۷/۲/۲۵ :تاريخ

 ضریب تبدیل : بهترین شاخص سود دهی؟
اغلب فراموش می کنیم که میزان بازدهی ای که طبق آن حیوانات ، مواد خوراکی را به محصولات دیگری مثل تخم مرغ ، شیر و یا وزن بدن تبدیل می کنند (که اغلب به آن ضریب تبدیل خوراک یا FCR می گویند) یک شاخص است و همیشه با بازدهی واقعی ، ارتباطی ندارد. در شرایط یکسان، ضریب تبدیل بهبود یافته ترجیح داده می شود. با این وجود اگر حیوانات ، خوراک کمتری برای همان میزان تولید نیاز داشته باشند، این میزان تولید ، هزینه کمتری در بر خواهد داشت. اما همه داستان این نیست.
۱۳۹۷/۱/۲۱ :تاريخ

 چشم انداز ضریب تبدیل تا سال 2025
در گذشته نه چندان دور برای تولید یک مرغ 2 کیلوگرمی در طی 42 روز پرورش نیاز به 4 کیلوگرم مصرف خوراک بود. با ادامه پیشرفت های ژنتیکی و بهبود مدیریت گله، تا سال 2025 تولیدکنندگان قادر به تولید مرغ با همان وزن با مصرف یک کیلوگرم خوراک خواهند بود. به مفهوم جهانی این بدان معناست که 30 درصد خوراک کمتری برای تولید 100 میلیارد تن گوشت مرغ مصرف می شود یا تولید 45 درصد گوشت بیشتر با مصرف همان مقدار خوراک، که تولید گوشت مرغ را مقرون به صرفه تر کرده و در نتیجه تضمینی برای برآورده کردن نیاز جمعیت در حال رشد خواهد بود، زیرا تا سال 2025 جمعیت جهان به 8 میلیارد نفر خواهد رسید. در حال حاضر سیستم های پرورش مرغ با رسیدن به وزن بازار 2 کیلوگرم در 36 روزگی و عملکرد 85 درصد با ضریب تبدیل 1/45 کارآمد هستند. پس شکاف بین پتانسیل ژنتیکی و عملکرد واقعی پرنده کجاست؟ آیا رسیدن به ضریب تبدیل 1 تا سال 2025 رویا است یا واقعیت؟ محققان در تحقیقات خود برای اولین بار در سال 2005 به FCR=1 دست یافتند. با این حال صنعت هنوز در تلاش برای رسیدن به این هدف است. برآورد ها نشان می دهد که پنج عامل اساسی در از دست دادن 40 درصد تبدیل
۱۳۹۶/۱۱/۱۷ :تاريخ

 دان ومسائل مربوط به آن
اکثر مرغداران اطلاعات زیادی در مورد فرمول دانی که به طیور میدهند ندارند و مسئولیت اصلی شان تنها نظارت برتمیز بودن دان و مقدار کافی آن می باشد .این مسئله در نوع خود موضوعی مهم است و فاکتورهای متعددی بر آن موثرند.
۱۳۹۶/۲/۶ :تاريخ

  مدیریت هوای سرد
با کوتاه تر شدن روزها در نیمکره ی شمالی دما نیز کمتر می شود. هوای سرد به خودی خود مشکل چندانی برای مرغ های بالغ به بار نمی آورد، اما رطوبتی که همراه با آن است موجب پیدایش مشکلاتی (به ویژه مشکلات تنفسی )می شود.
۱۳۹۵/۱۰/۷ :تاريخ

 راه های شروع بکار در پرورش شترمرغ
با خرید تخم ، جوجه یا مولد می توان شروع به کار کرد:تخم ها را خریده و جوجه ها را تفریخ کنید. این کار نیاز به سرمایه اولیه دارد و بعد از 2 سال نتیجه می دهد. جوجه های یک روزه خریداری کرده و تا رسیدن به مرحله مولد آنها را پرورش دهید. این روش، روش مناسبی است که در ایران متداول است. در انتخاب این روش باید به نگهداری جوجه ها دقت زیادی کرد تا مرگ و میر آنها به حداقل برسد.خریداری جوجه های 3 ماهه روش متداول دیگری است که می توانید استفاده کنید و اگر چه هزینه بر تر می باشد، اما آمار مرگ و میر آن نیز پایین تر است. شترمرغ های یک ساله بخرید.این کار فرصت انتخاب پرندگان با کیفیت تر را در سال بلوغ جنسی فراهم می کند اما نیازمند سرمایه نسبتا بالایی است. مولد های اصلاح شده خریداری کنید که این کار بسیار هزینه بر است اما بلافاصله شما را به سوددهی می رساند.
راه های شروع بکار در پرورش شترمرغ.docx - 79.78 KB
۱۳۹۵/۹/۱۱ :تاريخ

123  بعدي  >>